Sonda
Jakich używasz kosmetyków do pielęgnacji włosów?
Newsletter
Zgarnij 5 zł na zakupy! Zapisz się i otrzymaj 5 punktów = 5 zł na produkty marki NAMI
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Sposoby radzenia sobie ze stresem

0

Czym jest stres?

Stres to naturalne uczucie generowane przez zdarzenia zachodzące w życiu. Może on być powiązany z domem lub pracą, a także wywołany interakcjami społecznymi. Jest  to napięcie psychiczne,  dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy naszymi możliwościami, a wymogami danej sytuacji. Stres może być mobilizujący, ale gdy jest zbyt silny działa destrukcyjnie na organizm.  
 

Jak objawia się stres?

Stres towarzyszy nam, gdy nie możemy sprostać określonym zadaniom i zdarzeniom. Osoba zestresowana czuje się przytłoczona, ma trudności z relaksem i wyciszeniem umysłu. Wykazuje brak równowagi psychicznej i fizycznej. Często pojawia się u niej się ból w klatce piersiowej lub uczucie przyspieszonego bicia serca. Cierpi na bóle i zawroty głowy oraz doznaje drżenia dłoni.

Osoba pod wpływem stresu odczuwa:

 pobudzenie
frustrację
zły nastrój
 bóle
wyczerpanie
 kłopoty ze snem
 

Czynniki powodujące stres

Stresory mogą mieć różnorakie podłoże: umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne. Najczęściej wywołane są byciem pod presją, martwieniem się o coś, brakiem kontroli nad przebiegiem i/ lub wynikiem sytuacji. Spowodowane zbyt dużą ilością obowiązków, brakiem pracy, zmianami w życiu lub trwaniem w niepewności.
 

Rodzaje stresu

Stres fizyczny może być spowodowany:

 urazem
 intensywną pracą fizyczną  
 nadmiernym wysiłkiem fizycznym
 nieodpowiednim światłem, hałasem, polem elektromagnetycznym
 zmęczeniem
 zaburzeniami równowagi hormonalnej
 odwodnieniem
 

Stres psychologiczny dzielimy na:

 stres emocjonalny (lęki, frustracja, smutek, złość, żal, żałoba)
 stres poznawczy (poczucie winy, wstyd, zazdrość, ataki paniki)
 stres percepcyjny (przekonania, role)
 

Stres psychospołeczny wywołują:

 trudności w związku
 brak wsparcia społecznego
 niestabilna sytuacja finansowa
 utrata pracy / inwestycji / oszczędności
 utrata bliskich
 samotność i izolacja
 

Stres psycho-duchowy powoduje:

 kryzys wartości
 brak celu
 brak zgodności z duchowymi przekonaniami
 

Przewlekły stres

Przewlekły stres to długotrwałe i ciągłe uczucie podenerwowania, które może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Stres staje się przewlekły wtedy, gdy dana osoba nie podejmie działań, aby go opanować.
Pod wpływem stresorów zwiększa się stężenie kortyzolu i zwiększa się poziom glukozy we krwi. Przewlekły stres działa destrukcyjnie na cały organizm. Nieleczony może być źródłem wielu groźnych chorób układu oddechowego, mięśniowego czy pokarmowego oraz powodować choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy zawał serca. 
 

Stres w ciąży

Ciąża to stan, który wywołuje szereg emocji. Prawie każda kobieta oczekująca upragnionego maleństwa odczuwa stres, i jest to całkowicie normalne.  Powodowany jest on zmianą dotychczasowego trybu życia, niepewnością, obawą o zdrowie dziecka lub o przebieg porodu. Wysoki poziom stresu w czasie ciąży może zwiększać szanse na urodzenie wcześniaka lub dziecka z niską masą urodzeniową, a nawet prowadzić do problemów zdrowotnych mamy, jak i dziecka.
 

Zajadanie stresu

Istnieje wyraźny związek między stresem a apetytem. Podczas stresu mózg potrzebuje „paliwa”, aby zwalczyć nadchodzące zagrożenie. Kiedy czujemy się zestresowani produkuje kortyzol, który może wywołać ochotę na np. słodycze. Niekontrolowany stres zmienia nasze wzorce żywieniowe i zależnie od indywidualnych uwarunkowań zmniejsza lub zwiększa apetyt. Długotrwałe napięcie może przyczynić się do otyłości i wielu innych poważnych chorób metabolicznych.
 
 

 

Jak radzić sobie w sytuacjach stresowych?

Czy samemu można pokonać stres?  Jeżeli dopada on nas od czasu do czasu, to w większości przypadków tak.  Najprostszym sposobem walki z tym podstępnym wrogiem jest poznanie swoich stresorów. Analiza i identyfikacja sytuacji i emocji, które wyprowadzają nas z równowagi pozwoli przygotować umysł na następną stresującą okoliczność.
Aby rozładować stres wprowadź do swojego życia nawyki, które pomogą Ci złagodzić to uczucie. Zastosuj techniki relaksacji, które rozluźnią Twój umysł i ciało.
 

Domowe sposoby na stres

W domowym zaciszu skołatane nerwy można ukoić naparami z uspokajających ziół - melisy, waleriany lub lawendy. W stan relaksu wprowadzi Cię ciepła kąpiel, która w połączeniu z aromaterapią odpręży zmysły. Regularna aktywność fizyczna wzmocni ciało, poprawi odporność i uspokoi umysł. Zmiana nawyków żywieniowych dodatkowo, korzystnie wpłynie na zdrowie psychiczne. W stanach lękowych organizm wspomogą naturalne suplementy zawierające np. ashwagandhę.

ćwiczenia rozluźniające - ćwiczenia rozciągające szczególnie szyi i kręgosłupa

ćwiczenia oddechowe - medytacja oraz kontrola oddechu ma zbawienny wpływ na łagodzenie napięcia.

aktywność fizyczna - w trakcie uprawiania sportu produkowane są endorfiny

dieta - okazuje się, że ze stresem możemy sobie poradzić dzięki jedzeniu pewnych produktów. Są to m.in. czekolada, orzechy, cytrusy, owsianka, czarne porzeczki oraz awokado.

zachowanie równowagi dnia - stres atakuje nas szczególnie, jeżeli jesteśmy przemęczeni, niewyspani i jemy nieregularnie. Warto zadbać o to, aby w ciągu dnia na wszystko znalazł się czas.

   
Porozmawiaj o swoich uczuciach i reakcjach na stres z przyjaciółmi i rodziną.
Bliskie osoby mogą udzielić Ci wsparcia potrzebnego do przetrwania trudnych chwil.
 
W przypadku, gdy Twój stres jest długotrwały, nasila się i nie jesteś w stanie sam go okiełznać udaj się po poradę do specjalisty.

 

Polecane dla Ciebie

 mumio-ashwagandha-naturalny-suplement

kup-teraz  

 

 

Komentarze do wpisu (0)

 

 

partner-nami

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl