Sonda
Jakich używasz kosmetyków do pielęgnacji włosów?
Newsletter
Zgarnij 5 zł na zakupy! Zapisz się i otrzymaj 5 punktów = 5 zł na produkty marki NAMI
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Ból w kolanach - przyczyny, obiawy i leczenie

1
Kolano jest największym stawem ciała człowieka. Składa się z czterech głównych elementów: kości, więzadeł, chrząstki i ścięgien. To staw złożony, który łączy kość udową i kość piszczelową. Współtworzy go trzeszczka w postaci rzepki. Wzmocniony przez więzadła zewnętrzne oraz dodatkowo wewnętrznie więzadłem krzyżowym przednim i tylnym. Funkcjonalnie jest to staw zawiasowy, umożliwiający ruchy zginania i prostowania oraz ruchy rotacyjne.
 

Ból w kolanach

Kolano to bardzo wrażliwy staw, który codziennie jest narażony na obciążenia. Ze względu na dużą ilość ruchomych części oraz wrażliwą naturę, staw kolanowy jest niezwykle podatny na urazy.
Ból kolan to bardzo powszechna dolegliwość i istnieje wiele możliwych jej przyczyn:
od zwykłego nadwyrężenia mięśni do poważnego zapalenia ścięgien czy stawów.
 
Często jest bardzo silny, a rwący ból kolana w nocy potrafi przerwać nawet głęboki sen. Urazy kolana zwykle powodują również obrzęk. Opuchnięte sprawia trudności w poruszaniu, wywołuje ból przy zginaniu, prostowaniu lub klękaniu i utrudnia  funkcjonowanie. Wraz z wiekiem ból może być silniejszy, częstszy i bardziej dokuczliwy.
 

Co powoduje ból kolana?

Dolegliwości kolan w wielu przypadkach są bardzo złożone, a uszkodzenia mogą dotyczyć każdego elementu ich struktury:
kości udowej, piszczelowej i rzepki tworzących staw kolanowy, powierzchni stawowych pokrytych chrząstką szklistą, łąkotki, więzadeł wewnętrznych i zewnętrznych stabilizujących staw, torebki stawowej czy kaletki maziowej.
 
Najczęstszą przyczyną bólu kolan są przeciążenia, stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, naciągnięcia, naderwania i zerwania, które są wynikiem:
 uszkodzenia więzadeł stawu
 uszkodzenia łąkotek
uszkodzenia chrząstki stawowej
 zapalenia stawów
dny moczanowej
 infekcji
 złamań wokół kolana
 

Objawy urazu kolana

Oznaki i objawy, które towarzyszą bólowi kolana obejmują:
 obrzęk- sztywność (brak możliwości wyprostowania)
 uczucie niestabilności
 wysięk w stawie- bolesność uciskową
 krwiak podskórny
Umiejscowienie i nasilenie bólu różni się, w zależności od przyczyny problemu.
    

Ból kolana po bieganiu

Kontuzja kolana to bardzo częsta przypadłość biegaczy. Urazy stawu kolanowego mogą dotknąć każdego. Począwszy od doświadczonych biegaczy, którzy mocno je eksploatują, po początkujących, których mięśnie nie są przyzwyczajone do wysiłku. 
Zmęczone, nadwyrężone lub uszkodzone mięśnie nie pracują prawidłowo. Należy dać im odpocząć i zrobić przerwę od aktywności. To, jak szybko można ponownie wrócić do sportu, zależy od przyczyny bólu i jego nasilenia.
 
Nie biegaj, gdy boli Cię kolano!
 

Zerwane więzadła

Więzadła kolana to krótkie pasma mocnej, elastycznej tkanki łącznej, które trzymają kolano razem. Zerwanie więzadła najczęściej jest następstwem kontuzji sportowej lub wypadku. Objawia się m.in. nagłym i silnym bólem, uczuciem luzu w stawie, głośnym trzaskiem podczas doznawania urazu oraz obrzękiem w ciągu pierwszych 24 godzin.  Zerwane więzadło poważnie ogranicza ruchy kolana. Sprawia, że staw kolanowy staje się niestabilny oraz powoduje niezdolność do obracania i skręcania nogi.
 

Czy ból kolan może być spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów?

Tak. Prawie każdy staw może być dotknięty chorobą zwyrodnieniową. Choroba ta najczęściej powoduje problemy w kolanach, biodrach i małych stawach rąk.
95% stanów zapalnych kolana spowodowane jest zwyrodnieniami, które są efektem „zużycia” stawów.   
 
Co robić, kiedy boli kolano?
Mimo iż ból kolan znika przeważnie w ciągu kilku dni, potrafi on dać się we znaki i sprawić, że najprostsze czynności takie jak chodzenie po schodach, wsiadanie do pojazdu, praca w ogrodzie, a nawet próba odpoczynku staną się wyzwaniem. 
W oczekiwaniu na poradę u specjalisty dolegliwości kolan można spróbować złagodzić samemu. Jest na to kilka domowych sposobów:
okłady (np. z kapusty, z lodu)
opaski elastyczne
odpoczynek
 
Jeśli jednak domowe zabiegi nie pomagają, a kolano nadal jest spuchnięte i zaczerwienione, występują dreszcze lub gorączka, ból jest silny i utrzymuje się przez długi czas - może to być objaw infekcji. Nie wolno lekceważyć problemu i należy koniecznie udać się do lekarza! Problemy z kolanami pomagają łagodzić i leczyć również zabiegi w gabinetach fizjoterapeutycznych. Oferują one masaże oraz ćwiczenia terapeutyczne, które w wielu przypadkach pozwalają uśmierzyć ból.
 
Masz zdrowe kolana i chciałbyś, żeby tak zostało…Ćwicz i zdrowo się odżywiaj!
 
Jak dbać o swoje kolana i co zrobić, aby były sprawne?
Aktywność fizyczna to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla swoich stawów i reszty ciała. Wykonuj regularnie ćwiczenia wzmacniające biodra, mięśnie czworogłowe, łydki i kostki, które pozytywnie wpłyną na zdrowie kolan. 
Stosuj zbilansowaną dietę, kontroluj wagę, nie przeciążaj stawu kolanowego i wspieraj organizm naturalnymi suplementami.
Wszystkie te czynniki pomogą utrzymać w zdrowiu cały szkielet i tym samym poprawią kondycję i samopoczucie.

 

Produkty dla Ciebie:
 

masc-magiczne-mumio 

kup-teraz

 

zel-biszolin

kup-teraz

 

mineralna-kapiel

kup-teraz

 

Komentarze do wpisu (1)

5 stycznia 2022

Dobry ortopeda to podstawa. Mi pomógł Adrian Stępiński z Poznania, którego polecam.

 

 

partner-nami

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl