Sonda
Jakich używasz kosmetyków do pielęgnacji włosów?
Newsletter
Zgarnij 5 zł na zakupy! Zapisz się i otrzymaj 5 punktów = 5 zł na produkty marki NAMI
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Haluksy jak powstają i jak je leczyć

1
Paluch koślawy (halluks, hallux valgus)

Paluch koślawy jest to deformacja  stopy objawiająca się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców a pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym z towarzyszącym poszerzeniem i zniekształceniem obrysów stawu śródstopno-paliczkowego palucha

    Deformacja palucha koślawego dotyczy  od 2 do 4% populacji
    Często pierwsze objawy występują jeszcze przed 20 rokiem życia
    W ponad 70 %  haluksy występują na obydwu stopach, choć nie zawsze w tym samym czasie

 Początkowo zmiany postępują prawie bezboleśnie a pojawiające się  dolegliwości bólowe mają charakter epizodyczny. Z biegiem czasu w wyniku rozwoju przewlekłego miejscowego stanu zapalnego   dolegliwości bólowe występują coraz częściej i ulegają nasileniu. Pojawia się  ból o większym nasileniu, pieczenie,  zaczerwienienie i obrzęk okolicy bocznej stawu śródstopno-paliczkowego palucha.

Obuwie na wysokim obcasie i wąskich przodach  poprzez ucisk i stałe podrażnienie bolesnej okolicy nasila dolegliwości.



W zaawansowanych stadiach choroby  dochodzi do poszerzenia przedniej części stopy, pojawienia się kolejnych deformacji takich jak: palców młotkowatych, szponiastych,dolegliwości po stronie podeszwowej. Wraz z postępem deformacji  może zmieniać się sposób chodzenia, a dolegliwości bólowe mogą dotyczyć także innych stawów np: stawów kolanowych,   odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa itd.

 

Przyczyny powstawania palucha koślawego

płeć
kobiety zapadają na to schorzenie zdecydowanie częściej niż mężczyźni (9:1). Jest to związane z słabszym aparat więzadłowym stopy kobiecej

obuwie
rozwój paluchów koślawych opisywany był już na początku XVIII wieku, gdy w modzie pojawiło się obuwie na wyższym obcasie. Właśnie obcasy wymuszają przeciążenia przednich części stóp. Prowadzi to do poszerzania przedstopia oraz obniżenia poprzecznego łuku stóp. Zwężone noski obuwia powodują dodatkowo zwiększony nacisk na paluch, co pogłębia deformację, a dodatkowo prowadzi do powstania miejscowego stanu zapalnego.

czynniki genetyczne
dotyczy to według oszacowań od 58 do 88% pacjentów. Haluksy dziedziczone są głównie ze strony matki.

   
Leczenie palucha koślawego
Leczenie jest uzależnione od wielkości deformacji, nasilenia dolegliwości bólowych, stopnia uszkodzenia stawów palucha, wieku chorego, współistnienia innych zmian w obrębie chorej stopy, oczekiwań pacjenta.

 
Leczenie nieoperacyjne palucha koślawego.
dobór właściwego obuwia - powinno ono być odpowiednio szerokie, odpowiednie do wielkości i kształtu deformacji , posiadać miękką podeszwę i odpowiednią wysokość noska buta. Wszystko to ma na celu zmniejszenie nacisku na okolicę stawu śródstopno- paliczkowego palucha. Jeśli deformacji palucha koślawego towarzyszą inne zniekształcenia w obrębie przedstopia należy je uwzględnić w doborze obuwi


stosowanie  aparatów korygujących - pozwalają one złagodzić miejscowy stan zapalny. Niestety nie powodują zmniejszenia deformacji i nie mają wpływu na dalszy rozwój choroby


wkładki ortopedyczne - mają zastosowanie głównie w tych przypadkach, kiedy obecności palucha koślawego towarzyszą płaskostopie, objawy metatarsalgii, koślawość stępu


farmakoterapię - lokalne stosowanie niesterydowych naturalnych leków przeciwzapalnych (Biszolin)  pozwala w wielu przypadkach zmniejszyć dolegliwości związane z miejscowym stanem zapalnym.


zabiegi fizjoterapeutyczne np: jontoforeza z zastosowaniem leku przeciwzapalnego

Nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować w każdym przypadku leczenia palucha koślawego. Jest to związane z różnymi przyczynami powstawania deformacji.

Polecamy żel Biszolin, który regularnie stosowany bardzo korzystnie wpływa na poprawę stanu zmian powstałych w wyniku haluksów.


 

 

Komentarze do wpisu (1)

15 kwietnia 2022

Moje bolesne i bardzo widoczne haluksy smarowałam Biszolinem przez 4 miesiące. Efekt przerósł moje oczekiwania!! Ból ustąpił praktycznie natychmiastowo, a w miarę upływu czasu haluksy stawały się mniejsze. To jedyny produkt który mi pomógł.

 

 

partner-nami

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl