Piękne i lśniące włosy to marzenie każdej kobiety. Niezależnie od ich długości i koloru chcemy by były naszą wizytówką. Efekt zdrowych i błyszczących włosów zapewni ich pielęgnacja z odpowiednio dobranymi produktami względem indywidualnych ich potrzeb. Pielęgnacja włosów to wieloetapowy rytuał, a jego efektywność w dużej mierze zależy od znajomości swoich kosmyków. Połową sukcesu w drodze do pięknych i zdrowych włosów jest poznanie ich porowatości. Porowatość to niezbędny element decydujący m.in. o wyborze produktów kosmetycznych codziennego użytku, takich jak szampon czy odżywka.
Budowa włosa Na głowie człowieka znajduje się od 100 do 150 tysięcy włosów. Podstawowym budulcem włosa jest keratyna. Włos ma około 20–180 µm szerokości i zwykle rośnie do około 90 cm długości. Składa się z wielu warstw połączonych ze sobą kompleksem błony komórkowej. |
Łuska to twarda zewnętrzna warstwa włosów, która składa się z mniejszych łusek, które zachodzą na siebie. Cement komórkowy chroni łodygę i łuski keratynowe przed zniszczeniem i utratą wody. Rdzeń to miękka, centralna część łodygi włosa. Kora to najgrubsza warstwa włosa. Zawiera włókniste proteiny i pigment, który nadaje włosom kolor.
Czym jest porowatość włosów? Porowatość jest to stopień naturalnego rozchylenia łuski, która stanowi keratynową warstwę osłonową i chroni włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Porowatości ma wpływ na wchłanianie i zatrzymywanie wody przez włosy oraz określa rodzaj i stan włosów.
Jakie są rodzaje porowatości włosów? Porowatość zależy od tego, jak otwarte lub zamknięte są łuski włosa.Rozróżnia się trzy poziomy (typy) porowatości, które dzielą włosy na: - niskoporowate łuski przylegają do siebie - średnioporowate łuski są nieznacznie rozchylone - wysokoporowate łuski są odstające
Jak sprawdzić porowatość włosów Jeśli zadajesz sobie pytanie, „jaka jest porowatość moich włosów?” Wykonaj test porowatości włosów. Pomoże on ocenić rodzaj włosa i ułatwi dopasowanie odpowiednich produktów. Dzięki znajomości swoich włosów prawidłowo i skutecznie poprowadzisz ich pielęgnację. Poniżej przedstawiamy szybki i prosty sposób pomagający ocenić porowatość włosów. 1.Testuj na świeżo umytych i suchych włosach.
2.Napełnij szklankę czystą wodą.
3.Wrzuć 1 włos i zobacz, czy unosi się, czy opada na dno.
4.Jeśli się unosi, masz włosy niskoporowate.
5.Jeśli opada na dno, masz wysokoporowate.
6.Jeśli jest gdzieś pośrodku, masz średnioporowate włosy.
|
Ponieważ każdy rodzaj włosów potrzebuje innej pielęgnacji. Przed kolejnym myciem przeprowadź test i dowiedz się, jak pielęgnować włosy w zależności od ich porowatości.
Włosy niskoporowate Niska porowatość oznacza, że włos ma ściśle związaną warstwę łusek, która wizualnie jest „płaska”. Włosy niskoporowate wyglądają nieskazitelne, są błyszczące, gładkie i sypkie. Mimo iż są wdzięczne w pielęgnacji, należy uważać, aby ich zbyt nie obciążać.
Jak dbać o włosy niskoporowate? Jakie kosmetyki do włosów niskoporowatych?
Przy tym rodzaju porowatości idealnie sprawdzą się lekkie kosmetyki, dodające objętości u nasady. Naturalne wcierki, maski i glinki regulujące wydzielanie sebum i zarazem pielęgnujące skórę głowy. Po długości najlepiej sprawdzą się tu ziołowe mieszanki olei, które wydobędą blask i podkreślą jedwabistą gładkość włosów.
Włosy średnioporowate Włosy średnioporowate charakteryzują się łuską delikatnie odchyloną od trzonu włosa. Mają one tendencję do rozdwajania się i wzmożonego wypadania. Są cienkie i bardzo łatwo można zniszczyć ich strukturę keratynową. Włosy tego typu często się puszą, przesuszają i elektryzują. Są podatne na układanie, ale nie lubią częstych zabiegów chemicznych i stylizacji na gorąco.
Jak dbać o włosy średnioporowate? Jakie kosmetyki do włosów średnioporowatych? W pielęgnacji włosów średnioporowatych najważniejsza jest równowaga – PEH, która zwiększy ich gładkość i doda im blasku. Włosy tego rodzaju lubią odżywki bez spłukiwania, maski, olejki i wcierki ziołowo - olejowe. Takie produkty, które głęboko nawilżają i odżywiają kosmyki oraz pomagają im zachować zdrowie i piękny wygląd. Włączenie do pielęgnacji wzmacniającego olejku, takiego jak olej z korzenia łopianu z ziołami, pomoże utrzymać zarówno włosy, jak i skórę głowy w optymalnym stanie.
Włosy wysokoporowate Ten typ włosa jest kruchy, szorstki i łamliwy. Włosy wysoko porowate mają bardzo mocno odstające łuski. Często są to włosy kręcone lub podatne na kręcenie i falowanie. Kosmyki są wrażliwe i delikatne. Włosy wysokoporowate mogą być z takie natury, lub stają się takie w wyniku zabiegów fryzjerskich. Ich stan pogarsza częste suszenie lub prostowanie.
Jak dbać o włosy wysokoporowate?Jakie kosmetyki do włosów wysokoporowatych? Włosy wysoko porowate lubią łagodnie, naturalne kosmetyki bez ciężkich i drażniących silikonów. Przede wszystkim należy je chronić i odbudować. W ich pielęgnacji szczególną uwagę należy zwrócić na naprawę struktury, która zniweluje puszenie i rozdwajanie. Przy tym rodzaju włosów świetnie sprawdza się kosmetyki zawierające emolienty. Na przykład naturalne oleje, które wzmocnią cebulki i utworzą na ich powierzchni zabezpieczającą powłokę. Włosy tego rodzaju pokochają również maski i odżywki bogate w odżywcze składniki oraz naturalne-odbudowujące szampony.
Czy porowatość włosów ma znaczenie? Porowatość włosów może się zmieniać np. pod wpływem zabiegów takich jak: rozjaśnianie lub farbowanie. Mają na nią wpływ również warunki atmosferyczne. Dlatego należy włosy obserwować i testować od czasu do czasu, aby na bieżąco monitować ich stan. Znajomość porowatości ważna jest szczególnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów. Jej określenie zawęża krąg dostępnych kosmetyków, dzięki czemu pomaga dobrać odpowiednie produkty. Często dla osób bardziej zaawansowanych w pielęgnacji jest ona mniej istotna. Takim przykładem są włosomaniaczki, które bardzo dobrze znają potrzeby swoich włosów. Ich wiedza i doświadczenie sprawia, że mogą pozwolić sobie na eksperymenty z nowymi kosmetykami, co często przynosi zaskakująco pozytywne efekty.
Jak zmniejszyć porowatość włosów 6 złotych zasad 1.RÓWNOWAGA PEH dostarczaj włosom w odpowiednich ilościach: P- protein E- emolientów H- humektantów 2.Wykonuj OLEJOWANIE odpowiednim olejem do porowatości swoich włosów 3.Dobry SKŁAD - wybieraj naturalne szampony, maski i odżywki, bez silikonów i parabenów. 4.Systematycznie PODCINAJ włosy, aby uchronić je przed rozdwojeniem 5.CHROŃ kosmyki przed promieniami UV, wysoką temperaturą, uszkodzeniami mechanicznymi. 6.DELIKATNIE myj i rozczesuj włosy oraz subtelnie rozprowadzaj kosmetyki Właśnie zaczynasz swoją przygodę z kompleksową pielęgnacją włosów? Nie wiesz, jakie kosmetyki będą dla nich odpowiednie? Zastanawiasz się, jaki olej lub szampon wybrać? Chcesz zgłębić tajniki świadomej pielęgnacji włosów? Przeczytaj artykuły na naszym BLOGu, a na pewno znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania. |
Produkty dla Ciebie